Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

~masstive | użytkownik

imię i nazwiskoMHMG adres50°40'03"N 17°55'28"E zarejestrowany30.12.2006 @17:19:15 ostatnio na stronie07.06.2015 @23:24:36

Urban Exploration
--------------------
Przemysłowe, zdegradowane i opuszczone budynki nie zawsze stają się miejscem zamieszkania. Często służą także swoistej rekreacji, na przykład takiej jak Urban Exploration, którego generalnym założeniem jest odwiedzanie i eksploracja zwykle niedostępnych lub po prostu nieuczęszczanych stref wygenerowanych przez ludzką cywilizację; swoistych jej "odrzutów". Wliczają się w to podziemne konstrukcje i kanały, tunele, ale także budynki będące w użyciu, gdzie infiltracji podlegają obszary przeznaczone "tylko dla pracowników".

Dzięki Urban Exploration architektura pozbawiona funkcji i mieszkańców, lub po prostu nieprzewidziana dla publicznego dostępu, staje sie przedmiotem kontemplacji i eksploracji w takim samym stopniu, jak naturalny krajobraz w czasie wycieczki rowerowej. Eksploratorzy tuneli tworzą swoista subkulturę z własnym kodem etycznym i teoriami przydającymi fizycznej aktywności poetyckiego wymiaru. To retoryka łudząca podobna do tej znanej turystom odwiedzającym parki narodowe (np. take nothing but pictures, leave nothing but footprints). Publikowane są instrukcje wejścia do odwiedzonych już miejsc, które mają za zadanie ułatwić eksploracje mniej doświadczonym naśladowcom, a "odkrywane" miejsca dostają własne nazwy (dokładnie tak, jak górskie szlaki lub drogi wspinaczkowe). Następny wymiar Urban Exploration doskonale odczuwalny jest w podziemnych kanałach ściekowych, które w historycznych metropoliach tworzą skomplikowane systemy zapomnianych labiryntów i doskonały cel dla eksploracji. Plotka głosi, że wiktoriańscy budowniczowie kanałów Londynu, zwykle dobrze wyedukowani w klasycznej matematyce, byli jednocześnie wytrawnymi budowniczymi instrumentów i z tego powodu tunele tego miasta często przybierają formy fletów, saksofonów lub tub, a różnice ciśnienia wydobywają z nich swoiste melodie. Tak czy inaczej dźwięk i jego brak są integralnymi komponentami tych przestrzeni, a każda z konstrukcji ma swój niepowtarzalny klimat, który jest wypadkową materiału, przestrzeni oraz odległych ech pomp, spadającej wody, elektrycznych transformatorów i wiatru.

Tym sposobem ta krótka historia zatoczyła kolo. Od sztuki traktującej budynki jak obiekty ready made lub instrumenty muzyczne, poprzez recykling gotowych przedmiotów lub ich fragmentów, budowlaną samowolkę i squatting, aż do eksploracji i kontemplacji opuszczonych i niedostępnych przestrzeni współczesnych miast. Nadchodzący kryzys energetyczny i wzrastająca świadomość ekologiczna powodują, że będziemy musieli przyzwyczaić się do tych nowych metod tworzenia i interakcji z architekturą, które na razie znalazły pole do eksperymentów w niemalże artystycznych działaniach. Jednocześnie rosnący problem braku przestrzeni we współczesnych miastach, które prawdopodobnie znów zapełnią się nowymi falami ludzi ze względu na nieuchronne ograniczenie globalnej gospodarki (vide Polska i "nowa UE" ), zmusi nas do poszukiwania nowatorskich sposobów na ponowne wykorzystanie istniejących już struktur. Architektura będzie de - konstruowana i prze - projektowywana, a artystyczny wkład w rozwój tych metod i procesów pozwoli jednocześnie wzbogacać krajobraz kulturowy współczesnych miast i uchronić je przed dekompozycją i degradacją, jaką mieliśmy okazję oglądać w kilku dobrych filmach SF.

Cele eksploracji:
Eksploratorzy miejscy próbują dostać się do poniższych miejsc.

- Miejsca opuszczone
Wyprawy na teren opuszczonych budynków są najczęstszym przykładem Urban exploration. Opuszczone miejsca są penetrowane najpierw przez ludność miejscową, która często dokonuje aktów wandalizmu oraz nanoszenia graffiti. Eksploratorzy muszą się liczyć z różnymi zagrożeniami, takimi jak zapadające się dachy i podłogi, stłuczone szkło, psy strażnicze, obecność chemikaliów i innych szkodliwych substancji (bardzo często azbestu), wrogo nastawionych mieszkańców tych budynków, a czasem wykrywaczy ruchu. Niektórzy eksploratorzy w takich miejscach noszą respiratory, które chronią drogi oddechowe.

Cele eksploracji różnią się w różnych krajach. Te bardziej popularne to opuszczone parki rozrywki, elewatory zbożowe, silosy rakietowe, szpitale, szpitale psychiatryczne i sanatoria.

Większość, o ile nie wszyscy eksploratorzy nieużytków uważają rozkład opuszczonych budynków za ich zaletę i wartość estetyczną. Wielu z tych eksploratorów to fotograficy. Niektóre opuszczone miejsca są mocno chronione przez czujniki ruchu i służby ochrony. Inne są łatwo dostępne i ich eksploracja nie przedstawia większego problemu. Nieużytki są także popularne wśród ludzi interesujących się historią, miejskich archeologów, łowców duchów i fanów sztuki graffiti.

- Czynne budynki
Inny aspekt miejskiej eksploracji to badanie czynnych, aktualnie użytkowanych budynków. Oznacza to oglądanie chronionych, niedostępnych dla zwykłych ludzi stref, maszynowni, dachów, szybów wind, opuszczonych pięter i innych miejsc, zwykle nieoglądanych. Termin infiltracja jest często wiązany z tym aspektem Urban exploration.

- Katakumby
Katakumby, które można spotkać w Paryżu, Rzymie czy Neapolu były badane przez eksploratorów miejskich. Szczególnie wielkim zainteresowaniem cieszą się katakumby pod Paryżem, ze względu na ich obszerność i historię.

- Kanały ściekowe i burzowe
Zwiedzanie kanałów burzowych, określane jako draining, to kolejna popularna forma UE. Powstały nawet grupy, które koncentrują się tylko na tej formie eksploracji, jak na przykład Cave Clan w Australii. Draining posiada własny zbiór zasad, z których najważniejszą jest When it rains, no drains (Kiedy pada, nie wchodź do kanałów).

Niewielka część eksploratorów wchodzi do kanałów sanitarnych. Czasem są one jedynym przejściem do jaskiń lub innych formacji podziemnych. Kanały są jednymi z najbardziej niebezpiecznych miejsc do eksploracji.

- Tunele tranzytowe
Część eksploratorów miejskich zajmuje się eksploracją czynnych i opuszczonych tuneli metra czy kolei. Przebywanie w takich miejscach zagrożone jest wysokimi karami w większości miast, przez co ten typ eksploracji jest rzadko upubliczniany. Mimo to, wyprawy do takich tuneli odbywają się we wszystkich większych miastach świata.

- Tunele techniczne
Uniwersytety i inne duże instytucje, takie jak szpitale, często rozprowadzają parę ogrzewającą budynki z centralnej kotłowni. Wiele z tych tuneli parowych, jak na przykład te na kampusach uczelnianych, posiadają wieloletnią tradycję eksploracji przez studentów. Na MIT było to określane mianem vaddingu, aczkolwiek obecnie takie działania nazywa się hackowaniem dachów i tuneli.

Tunele parowe w ostatnich latach zostały zabezpieczone, głównie ze względu na wykorzystywanie tych tuneli do instalacji sieciowych.

Niektóre tunele parowe są brudne, bez oświetlenia i z temperaturą osiągającą 46° C. Inne mają betonową podłogę, jasne oświetlenie i przyjemne, chłodne powietrze. Większość tuneli parowych posiada duże wentylatory wciągające świeże powietrze i wypychające gorące powietrze z drugiej strony.

txt: http://www.krytykant.blogspot.com oraz http://www.wikipedia.pl

galeria własna: http://picasaweb.google.com/masstive

kontakt i statystyki
emaile-mail ukryty
digarty78 komentarze1797 posty na forum22

komputer / sprzęt
09.2006r. Fuji FinePix s9500 (po 3miesiacach sie popsol, koleczko od ustawien przestlo reagowac... tutaj macie reszte histori --> http://img408.imageshack.us/img408/8906/reklamacjaft3.jpg ) 13.03.07 - FujiFilm FinePix S9500 po raz drugi (dostalem nowy w ramach gwarancji) 24.12.2008 - Niestety po raz kolejny awarii uleglo to samo pokretlo co w pierwszym aparatcie. Tym razem juz po gwaracji naprawa w nieautoryzowanym serwisie fotograficznym kosztowala mnie ok100zl. (serwis Fuji, ok170zl + koszty transportu do Wroclawia) 27.06.2009 Problem znów sie powtórzył, naprawilem usterke na wlasna reke!

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!
 
Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
komentarze
~Zix    04.03.2008 @18:01:32
No wlasnie ostatnio srednio z czasem;/. Jutro jade na wycieczke pozatym... Jak wroce to dam Ci znac ..
~grazinka    04.03.2008 @16:39:31
kiedyś na pewno z chęcią wyskoczę
odwiedzałam kilka takich uroczych miejsc hih
na kępskiej byłam, ale wtedy robiłam za modelkę (kilka zdjęć mam z tamtąd swoich w galerii, ale raczej nie w tym klimacie)
no i w ruinach na zaodrzu byłam kilka razy
jednak aktualnie nie mam sprzątu, więc dupa xd
ale kiedyś na pewno będzie trzeba się wybrać
~nipu    03.03.2008 @08:32:59
może może pozdrawiam
_______
-------> http://www.nipu.digart.pl <----------
Nie dziękuj też oceń moje prace.
~breakbeatmalaria    03.03.2008 @03:15:37
wiem.byłem tam.tylko na dół nie schodziłem.
_______
Jak to mawiali starożytni Egipcjanie o grze na gitarze - "Dopiero kiedy szarpniesz strunę na pełnej kurwie, z full pierdolnięciem, poczujesz 100% Szatana".
~grazinka    29.02.2008 @19:35:02
sprytne hehe
~grazinka    29.02.2008 @17:17:48
dziękować ^^
btw genialne profajlowe
~Cichociemny2    29.02.2008 @16:10:26
Tutaj będzie wszystko co żywe... licząc lachony... ups... "modelki" :P
_______
Drugie konto o innej tematyce: http://cichociemny.digart.pl/
~Cichociemny    29.02.2008 @14:13:57
co to jest "przejemniaczek." :P
_______
Drugie konto o innej tematyce: http://cichociemny2.digart.pl/
~miichelle    28.02.2008 @17:06:42
To mój ojciec ;P

Ps. Na początku zapominałam zmniejszać prace, już mi sie nie chce podmieniać. Co do kontrastu, to faktycznie mogłam podciągnąć ;P

Dziękuję za komentarze;]
_______
It's as if I've taken love heroin, and now I can't ever have it again.
http://autofocus.blox.pl/2008/01/Wielcy-fotografowie-w-Internecie.html
~axtreme    27.02.2008 @22:22:23
_______
haven't i told you to think twice?
~Murderdoll17    27.02.2008 @22:18:23
dzięki
_______
"Victims, aren't we all ?"
~kasia2205    27.02.2008 @11:42:51
a dziękuję po prostu nie zmieniłam tego, bo w nocy to robiłam sam wiesz o której ale i tak kazdy wie o co chodzi 8=|
_______

Pamiętaj. Krytyka to nie to samo co komentarze. Krytykując fotografię, powinieneś podać wskazówki, dzięki którym autor ma szanse ulepszyć swój warsztat.
~breakbeatmalaria    25.02.2008 @20:22:02
ten domek artysty o którym piszesz na pickassie to mega smutne miejsce.znam właścicielke.nie jest to dom żadnego artysty tylko włąscicielki tej cegielni,olimpijskiego i pałacu na opolszczyxnie.nieszczęśliwa kobieta z bogatym życiorysem.
_______
Jak to mawiali starożytni Egipcjanie o grze na gitarze - "Dopiero kiedy szarpniesz strunę na pełnej kurwie, z full pierdolnięciem, poczujesz 100% Szatana".
~gandalf303    25.02.2008 @18:38:41
Dziękuję za opinię i radę. Popracuję nad tym!
~Dzastin11    25.02.2008 @13:22:14
to Ty pochwal sie industrialem
na mnie juz nie ma co liczyc, teraz beda same motylki ;P
~Dzastin11    25.02.2008 @13:14:39
bla bla bla, juz od rana marudzisz ? ;P
~Nikolajna    23.02.2008 @20:58:21
oj bardzo jestem ciekawa! i moja ciekawość została zaspokojona właśnie w tym momencie teraz już xD

aha następnym razem jeśli będzie przyjeżdżać dajcie mi znać z jednodniowym wyprzedzeniem
_______
ÓwnO! -.-
~breakbeatmalaria    23.02.2008 @20:00:38
powiem tak.niebieski biurowiec jest najnudniejszym obiektem w którym byłem.ja go wogóle nie biore pod uwage.tam jest tyle budynków ,hal i innych do zwiedzenia że hoho.trzeba tylko sie przejść troche.
_______
Jak to mawiali starożytni Egipcjanie o grze na gitarze - "Dopiero kiedy szarpniesz strunę na pełnej kurwie, z full pierdolnięciem, poczujesz 100% Szatana".
~Dzastin11    23.02.2008 @12:45:05
uf a już myślałam, że kolejna krytyka z twojej strony

wrzuć nowe zdjęcie to będę miała okazję poznęcać się nad Tobą :D
~Cichociemny    23.02.2008 @10:50:38
a co kurwa nie mozna ?? :P
_______
Drugie konto o innej tematyce: http://cichociemny2.digart.pl/
~Cichociemny2    23.02.2008 @00:56:43
Ty durniu przcierz to drugi profil ;] specjalnie po to zrobiony.... a pytanie w sumie dosc glupie... przecierz wiesz jak jestod dawna :P
_______
Drugie konto o innej tematyce: http://cichociemny.digart.pl/
~miichelle    22.02.2008 @17:10:39
To 'nie wiadomo co', to zawiasy od starego okna.
Dziękuję za komentarz
_______
It's as if I've taken love heroin, and now I can't ever have it again.
http://autofocus.blox.pl/2008/01/Wielcy-fotografowie-w-Internecie.html
~Dzastin11    22.02.2008 @16:16:36
ale nie spodziewaj się rewelacji, żaden ze mnie profesjonalista ani fotograf
~Dzastin11    22.02.2008 @15:20:25
kontynuacja jak najbardziej. Kocham takie ruiny!
nie spodziewaj się kwiatuszków, motylków, serduszek itp
nie moje klimaty.
~Cichociemny    21.02.2008 @17:55:54
sobota by mogla byc ale nie wiem jak bede mial z robota... bo troche mi sie jej nazbeiralo
a niedziela odpada
_______
Drugie konto o innej tematyce: http://cichociemny2.digart.pl/
Poprzednia strona 1 ... 4 5 6 7 8 ... 24 Następna strona
© 2001-2018 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt